A-
A
A+
A
A
Звичайна версія сайту

Безбар’єрність


Є бар’єри фізичні та просторові. Але є бар’єри економічні та освітні, коли у людини немає можливостей отримати гідну роботу чи доступ до освіти через те, що вона якось відрізняється від більшості. Сервісні центри МВС працюють для людей і надають якісний державний сервіс кожному — незалежно від віку, статі, кольору шкіри чи мови.

Економічні та соціальні бар’єри шкодять не певній групі людей, а усьому суспільству. Адже втрачається величезний потенціал, коли хтось відмовляється взаємодіяти з різними людьми, у кожного з яких свій унікальний досвід. Втрачений потенціал — це втрачені можливості для всіх. Саме тому безбар’єрне та відкрите суспільство, де кожен відчуває, що до нього ставляться з повагою попри будь-які ознаки й статуси, і знає, що у нього є рівний доступ до можливостей, має перспективи для розвитку.

 

Наші адміністратори користуються в роботі Словником безбар’єрності.

Гайд безбар’єрних подій

Як спланувати візит до сервісного центру МВС?

Обслуговування у сервісних центрах МВС проводиться за талонами попереднього запису. Але для осіб з інвалідністю держава гарантує позачергове надання послуг. Для цього у сервісних центрах МВС існує «жорсткий резерв» у кожному з часових слотів.

Як це працює? Щоб скористатись правом позачергового обслуговування варто звернутися до начальника сервісного центру МВС, де плануєте отримувати будь-яку з послуг. Вам буде надано можливість отримати талон попереднього запису до першого вільного адміністратора, який надає ту послугу, за якою ви завітали. Тобто, якщо мова про реєстраційні дії з авто, то як тільки буде вільний адміністратор, що проводить такі дії, то ви отримаєте послугу. Якщо мова про обмін посвідчення водія, то як тільки звільниться адміністратор, що працює із посвідченнями водія, то ви відразу отримаєте послугу. Якщо мова про складання теоретичного іспиту, то як тільки з’являється вільний екзаменатор та комп’ютер для складання теоретичного іспиту, людина з інвалідністю одразу може складати іспит. Бувають ситуації, що вільні адміністратори одразу можуть надавати послугу, а буває, що доводиться зачекати.

Якщо ж особа з інвалідністю не хоче користуватись своїм правом позачергового обслуговування, то розділ сайту  «Як спланувати візит до сервісного центру МВС» може бути корисним.

Як отримати посвідчення водія вперше особі з інвалідністю?

Алгоритм отримання посвідчення водія однаковий для всіх кандидатів у водії в Україні. Спочатку зібрати документи і пройти медичний огляд — отримати довідку про придатність до керування транспортними засобами. А потім пройти два курси навчання і успішно скласти два іспити в сервісних центрах МВС.

Якщо в кандидата у водії є довідка медико-соціальної експертної комісії, то в ній можуть бути протипоказання до керування транспортними засобами. Відповідно до підпункту 1 пункту 11 Положення про медико-соціальну експертизу затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 03 грудня 2009 року № 1317 медико-соціальна експертна комісія визначає медичні показання на право одержання особами з інвалідністю автомобіля і протипоказання до керування ним.

Перелік захворювань і вад, при яких особа не може бути допущена до керування відповідними транспортними засобами, затверджений Наказом Міністерства охорони здоров’я України від 07 жовтня 2022 року № 1817.

Варто діяти за таким алгоритмом:

  1. Отримати довідку медико-соціальної експертної комісії про групу та причину інвалідності
  2. Отримати медичну довідку щодо придатності до керування транспортним засобом
  3. Обрати автошколу для теоретичної підготовки

Знайти акредитований навчальний заклад, який проводить підготовку водіїв осіб з інвалідністю, наприклад навчальний заклад флагманського проєкту МВС «Автошколи для осіб з інвалідністю».  Для вступу в заклад необхідно підготувати наступні документи: паспорт, ідентифікаційний код, медичну довідку щодо придатності до керування транспортним засобом, довідку медико-соціальної експертної комісії, одну кольорову фотографію 3,5х4,5 см.

  1. Пройти теоретичний курс навчання в автошколі

Прослухати курс лекцій — дозволяється онлайн форма навчання — та отримати свідоцтво (в електронному вигляді), яке чинне 1 рік — без складання внутрішнього іспиту

  1. Скласти теоретичний іспит в сервісному центрі МВС

Скласти теоретичний іспит в сервісному центрі МВС. Для складання теоретичного іспиту необхідно при собі мати паспорт, копію ідентифікаційного коду, дійсну на дату подання медичну довідку щодо придатності до керування транспортним засобом, довідку медико-соціальної експертної комісії. Результат цього іспиту, дійсний протягом 1 року з дня його успішного складення. Орієнтовна вартість складання іспиту: 250 ₴. Мова іспиту: українська.

  1. Обрати автошколу для практичної підготовки

Знайти акредитований навчальний заклад, який проводить підготовку осіб з інвалідністю на спеціально обладнаному для керування водіями з інвалідністю транспортному засобі, який повинен відповідати додатковим конструкційним вимогам з безпеки дорожнього руху. Наприклад, навчальний заклад флагманського проєкту МВС «Автошколи для осіб з інвалідністю».  Це може бути та сама автошкола, в якій було пройдено теоретичну підготовку, або інша автошкола, яка здійснює підготовку водіїв з числа осіб з інвалідністю.

  1. Пройти навчання і скласти внутрішній практичний іспит в автошколі

Пройти практичну підготовку водіїв. Скласти внутрішній іспит та отримати свідоцтво (в електронному вигляді), яке чинне 2 роки.

  1. Скласти практичний іспит в сервісному центрі МВС

Скласти практичний іспит в будь-якому сервісному центрі МВС, на спеціально обладнаному транспортному засобі. Орієнтовна вартість складання іспиту: 420 ₴.

  1. Отримати посвідчення водія

Вперше посвідчення водія видається на 2 роки. Документ отримується на місці. При цьому, в посвідченні водія зазначається відповідна інформація або додаткове обмеження у вигляді позначки у формі коду, яка передбачена додатком 1 до Положення про порядок видачі посвідчень водія та допуску громадян до керування транспортними засобами затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 8 травня 1993 року № 340. Орієнтовна вартість надання послуги: 572 ₴.

Як переобладнати своє авто і перереєструвати його?

Головний сервісний центр МВС відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21 липня 2010 року № 607 забезпечує надання послуги з погодження переобладнання транспортних засобів, зокрема на ручне керування.

Послугою можуть скористатися як організації, що надають послуги з підготовки водіїв (автошколи), так і громадяни, що мають обмеження здатності до самостійного пересування та бажають підвищити рівень своєї мобільності.

Варто діяти за таким алгоритмом:

  1. Звернутися до спеціально уповноваженого органу за погодженням переобладнання:

Державного підприємства «ДержавтотрансНДІпроєкт» або до Головного сервісного центру МВС з таким пакетом документів:

  • письмова заява про погодження переобладнання транспортного засобу, у якій зазначаються відомості про транспортний засіб, вид переобладнання, а також технічна та інша інформація, необхідна для проведення переобладнання;
  • платіжні документи (платіжні доручення, квитанції) з кодом проведеної операції або відміткою банку, відділення поштового зв’язку або код проведеної операції (реквізити платежу) про внесення плати в будь-якій формі, який можливо перевірити за допомогою державного сервісу перевірки квитанцій за адресою: https://check.gov.ua/

Повний пакет документів у паперовому вигляді слід подати особисто або через уповноважену особу, а також можна надіслати їх поштою.

Більш детальна інформація щодо необхідних документів за посиланням.

Отримати у Головному сервісному центрі МВС оформлений документ (висновок) про погодження переобладнання транспортного засобу можна щовівторка та щочетверга з 10:00 до 17:00 за адресою: м. Київ, вул. Мрії, 19.

Юридична особа для отримання висновку повинна мати при собі документ, що посвідчує особу (паспорт), доручення за формою М-2 або на фірмовому бланку підприємства. У разі отримання висновку безпосередньо керівником підприємства при собі необхідно мати печатку підприємства, документ, що посвідчує особу (паспорт) та завірений витяг з реєстру юридичних осіб.

Фізична особа (власник транспортного засобу) для отримання висновку повинна мати при собі документ, що посвідчує особу. Крім того, у період воєнного стану за бажанням фізичних осіб-власників цих транспортних засобів оформлені висновки можуть бути надіслані на зазначену у заяві адресу засобами поштового зв`язку (Укрпошта) за рахунок отримувача.

Вартість послуги наразі становить — 133, 40 грн (разом із бланковою продукцією).

Термін надання послуги не перевищує 10 робочих днів з дати реєстрації заяви про погодження переобладнання.

За детальною консультацією щодо переобладнання звертайтеся за номерами телефонів:

(044) 374-13-71, (044) 374-13-69.

  1. Здійснити переобладнання транспортного засобу і його сертифікацію

Потім власник транспортного засобу або його представник проводить переобладнання транспортного засобу відповідно до умов (вимог), які викладені у висновку про погодження переобладнання. Це переобладнання він має право здійснити власними силами. Як правило його проводять фахівці чи організації, що надають такі послуги з переобладнання. Основною вимогою на цьому етапі є суворе дотримання усіх передбачених при погодженні вимог, що викладені у тексті висновку на конктретний транспортний засіб.

Після виконання переобладнання власник транспортного засобу або його представник обирає організацію з оцінки відповідності — орган сертифікації, визнаний та призначений в установленому порядку для проведення процедури сертифікації транспортних засобів. Туди подає переобладнаний транспортний засіб для його сертифікації. Призначення таких органів належить до компетенції Мінінфраструктури України, а зі списком органів сертифікації, що наразі надають відповідні послуги, можна ознайомитися на офіційному сайті цього міністерства.

За результатами сертифікації заявнику видається сертифікат відповідності або надається обгрунтована відмова у випадку, якщо, зокрема, переобладнання було здійснене з порушенням встановлених вимог.

  1. Провести перереєстрацію транспортного засобу в будь-якому зручному сервісному центрі МВС 

Особисто або через уповноважену особу особа з інвалідністю подає повний перелік документів, необхідних для отримання адміністративної послуги:

  • паспорт громадянина України (у разі надання ID-картки без наявних у безконтактному електронному носії відомостей про реєстрацію місця проживання разом надається довідка про реєстрацію місця проживання особи) або:
  • тимчасове посвідчення громадянина України;
  • посвідка на постійне проживання;
  • посвідки на тимчасове проживання;
  • посвідчення біженця;
  • посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту;
  • посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист.

(у разі відсутності в зазначених документах відомостей про зареєстроване місце проживання внутрішньо переміщені особи додатково подають довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, в якій зазначено фактичне місце проживання, або пред’являють її відображення в електронній формі у застосунку Дія)

  • копію довідки про реєстраційний номер облікової картки платника податків (у разі його відсутності у відповідних базах даних МВС) або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті);
  • свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу;
  • оформлений документ (висновок) про погодження переобладнання транспортного засобу;
  • сертифікат відповідності, що виданий на переобладнаний транспортний засіб.

Та отримати послугу перереєстрації транспортного засобу у зв’язку з переобладнанням. У новому свідоцтві про реєстрацію транспортного засобу з’явиться відмітка про таке переобладнання.

Номерний знак можна щоразу при перереєстрації транспортного засобу отримувати новий, а можна залишити наявний закріплений за транспортним засобом. Наявність вільних номерних знаків державної реєстрації транспортного засобу можна перевірити онлайн.